Piątek, 12 lutego 2016: Czasława, Damiana
Aktualności
 
Galerie
 
Nasze miasto
 
Samorząd
 
e-Urząd
 
Akty normatywne - Rządowe Centrum Legislacji
 
Komunikacja
 
Kalisz dla turystów
 
Kalisz wielokulturowy
 
Kalisz w obiektywie
 
Linki
 
Do pobrania
 
Biuletyn Informacji PublicznejPogoda Kalisz
? meteogroup.pl
Wielkanoc u Marii Dąbrowskiej

Tradycyjnie już, kilka dni przed świętami na wielkanocne wystawy zaprasza Dworek Marii Dabrowskiej w Russowie. Od piątku w muzeum można oglądać ekspozycje:„Hafty i koronki z okolic Kalisza”, „Kuchnia w świątecznym wystroju” oraz „Tradycyjny stół wielkanocny w salonie”.

Spotkanie zaplanowane na piątek, 22 marca, rozpocznie się o godz. 17.00. W Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie zaprezentowane zostaną trzy wystawy: „Hafty i koronki z okolic Kalisza”, „Kuchnia w świątecznym wystroju”oraz „Tradycyjny stół wielkanocny w salonie”. Podczas spotkania wystąpi Zespół Folklorystyczny „Kalina” z Blizanowa.

- Wystawa czasowa „Hafty i koronki z okolic Kalisza” obejmuje materiały począwszy od końca XIX wieku do lat 60. XX wieku. Prezentowane będą: bielizna pościelowa, osobista i stołowa, kapy, serwety i serwetki wykonane różnymi technikami, które pochodzą tylko częściowo ze zbiorów własnych muzeum. Znaczną ich cześć wypożyczono od osób prywatnych z okolic Kalisza. Wśród najstarszych eksponatów na uwagę zasługują: czepek z misternym haftem tiulowym, niezwykle pracowicie wykonane hafty na batyście (fartuszek, jasiek, kapka do chrztu i halka do komunii) - przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie przez ponad sto lat. Ze zbiorów muzeum pochodzi serweta z haftem Richelieu ozdobiona wokół koronką szydełkową, która oddaje piękno i kunszt ówczesnego wzornictwa – zachęca do zapoznania się z wystawą Grażyna Przybylska, dyrektorka Muzeum w Russowie.

Niezwykłym eksponatem, który warto obejrzeć jest księga rachunkowa z końca XIX wieku, którą przez kilkadziesiąt lat jedna z kaliszanek pracowicie wklejała setkami wzorów szydełkowych i próbkami haftów.

Tekst i zdjęcia I. Cieślak

21.jpg 

 Wyświetlany 396 razy

 
 
STRONA ARCHIWALNA - DANE MOGA BYC NIEAKTUALNE - ZAPRASZAM NA www.kalisz.pl